Zabytkowy Gdańsk – Główne Miasto – Stare Miasto

  • location_on Gdańsk

Zabytkowy Gdańsk – Główne Miasto – Stare Miasto

Gdańsk to miasto o wielowiekowej historii, stąd też, spotkamy tu wiele zabytków architektury. Gdzie szukać „gdańskiej starówki”? Najbardziej reprezentacyjna część Gdańska, w której znajdziemy najsłynniejsze gdańskie budynki to Główne Miasto. Stare Miasto to północna część Śródmieścia i nie jest aż tak okazała jak Główne Miasto.

Główne Miasto

Większość zabytkowych obiektów skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Gdańska, czyli Drodze Królewskiej (ulica Długa i Długi Targ), ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą - Długim Pobrzeżem.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z obiektów jest tym najbardziej charakterystycznym dla miasta - warto pospacerować uliczkami Głównego Miasta i samemu zdecydować. Droga Królewska rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej, a kończy Bramą Zieloną. W Bramie Wyżynnej działa Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nią znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, nazywany Barbakanem Gdańskim, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu. Na końcu ulicy Długiej stoi gotycki Ratusz Głównego Miasta - najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska - niegdyś siedziba władz miasta. Hełm wieży o wysokości 80 metrów wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Przy Długim Targu znajduje się chyba najbardziej rozpoznawalna fontanna w Polsce - Fontanna Neptuna, obok niej Dwór Artusa i Złota Kamienica i wiele odrestaurowanych kamienic. Po dojściu do Bramy Zielonej warto wejść na Most Zielony z którego możemy podziwiać Długie Pobrzeże i statki na Motławie. Warto przespacerować się Długim Pobrzeżem i zwiedzić kolejny znany powszechnie symbol Gdańska – Gdański Żuraw – jeden z najstarszych zabytkowych dźwigów portowych w Europie (kiedyś jego wizerunek zdobił zeszyty szkolne). Nie sposób ominąć monumentalnej Bazyliki Mariackiej - to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany koroną Gdańska. Z wysokiej na 77,6 metrów wieży, na którą wiedzie blisko 400 schodów, można podziwiać panoramę miasta.

Stare Miasto

Z kolei na Starym Mieście w Gdańsku warto zobaczyć zbudowany w 1589 r., w stylu manieryzmu niderlandzkiego Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn (średniowieczny młyn wodny z 1350 r.), Mały Młyn, Dom Opatów Pelplińskich czy budynek Poczty Polskiej – miejsce walk toczonych 1 września 1939 r. pomiędzy pracownikami poczty i niemieckimi oddziałami Policji Porządkowej oraz pododdziałami SS.

Aby wczuć się w atmosferę dawnego Gdańska warto zarezerwować sobie na zwiedzanie Głównego Miasta i Starego Miasta cały dzień.
Aktualizacja - luty 2020.

Galeria

Lokalizacja

20 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 21 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0