Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta - muzeum znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci - 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku.
Wystawa główna muzeum zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne:
Ekspozycja została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Wystawa główna to około 2 tys. eksponatów, ale nie brakuje tu również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
Na wystawie głównej zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci - Podróż w czasie.
Muzeum jest czynne dla zwiedzających:
kasy czynne:
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania wystawy głównej i wystawy dla dzieci. Tego dnia bezpłatny bilet przysługuje wszystkim zwiedzającym i wydawany jest wyłącznie w kasach Muzeum w dniu zwiedzania.
Cennik:
Zwiedzanie indywidualne wystawy głównej zaleca się z audioprzewodnikiem. Audioprzewodniki można wypożyczyć po uiszczeniu opłaty 5 zł w kasach Muzeum. Audioprzewodnik dostępny jest w 5 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Dotyczy wyłącznie wystawy głównej.
Wystawa dla dzieci - Podróż w czasie
Informacje i zdjęcia na podstawie strony muzeum: https://muzeum1939.pl. Aktualizacja - luty 2020.